فیلم سازی با موبایل، راه حلی برای فیلم سازان جوان

در کارگاه آموزشی عکاسی و فیلم سازی با تلفن همراه، این شیوه فیلم سازی به عنوان راه حلی اقتصادی برای کمبود بودجه فیلم سازان جوان مطرح شد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره همراه تهران، در چهارمین کارگاه آموزشی این جشنواره که در دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد، دانشجویان رشته های هنری با تکنیک های حرفه ای فیلم سازی با تلفن همراه آشنا شدند.

مهرداد اسکویی مدرس کارگاه با اشاره به دانش پایه ی تصویری در دانشجویان رشته های هنری، مطالب آموزشی را به صورت تخصصی و حول محور "فیلم سازی با موبایل از آغاز تا پایان" انتخاب کرد.

وی استفاده از ابزاری فراگیر به نام تلفن همراه را فرصتی برای فیلم سازان جوان دانست و گفت: باور داشته باشیم که ایده از ابزار مهم تر است. هیچگاه ایده و داستان فیلمتان را فدای ابزار و تجهیزات نکنید.

در این کارگاه آموزشی، حمید محمدی یکی از موسسان دیجی کالا در سخنانی با اشاره به اهداف دیجی کالا در حمایت از جشنواره همراه تهران گفت: جمعیت جوان می تواند محتوا تولید کند، با استفاده از خلاقیت ایده های نو بسازد و همین موضوع  مهم ترین دلیل مشارکت دیجی کالا در جشنواره همراه بوده است. امیدواریم امسال شاهد آثار خلاقانه تری نسبت به جشنواره اول باشیم.

کارگاه آموزشی تاثیر بسزایی در ارائه آثار ماندگار دارد

حجت الاسلام شربیانی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هنر اسلامی تبریز، در گفت و گو با خبرنگار ستادخبری ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری کارگاه آموزشی، درباره دانشگاه هنر اسلامی گفت: این دانشگاه از پتانسیل مطلوبی برای پرورش استعدادها در زمینه های مختلف هنری برخوردار است. سعی مسئولین دانشگاه همواره بارورتر کردن هنرهای اصیل است که ریشه در فرهنگ و باورهای مردم دارد.

وی ادامه داد: دانشگاه هنر اسلامی و دانشجویان همیشه از چنین جشنواره هایی استقبال می کنند و این نشانه علاقه دانشجویان به خلق آثار هنری است.

حجت الاسلام شربیانی در خصوص کیفیت کارگاه آموزشی گفت: هر چقدر دانشجویان توسط افراد متخصص حرفه ای آموزش ببینند به طور حتم ما شاهد آثار ماندگارتر خواهیم بود.

حمایت از مستندسازان جوان دانشگاهی در جشنواره همراه تهران

در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی عده ای از دانشگاهیان درحرکتی نمادین با ساخت صندوق حمایت از فیلم سازان مستند در کارگاه آموزشی حاضر شدند.

علیرضا بلون، دانشجوی رشته طراحی فرش که برای فیلم خود به عنوان "گنوگ" با کمبود بودجه روبروست، از دانشجویان شرکت کننده در کارگاه آموزشی خواست برای ساخت فیلم به او کمک کنند.

وی فیلم "گنوگ" را برگرفته از زندگی دختربچه ای در جنوب شرق کشور معرفی کرد و گفت: ایده فیلم را مدت هاست که در ذهن دارم و تحقیقاتی درباره آن انجام داده ام که به دلیل مشکلات اقتصادی تا کنون نتوانسته ام فیلم را شروع کنم. هرچند امروز و در این کارگاه به این فکرافتادم که فیلمم را با تلفن همراه بسازم و شاید در آینده ای نزدیک این فیلم ساخته شود.

دبیر کانون فیلم و عکس دانشگاه هنر تبریز در توضیح این حرکت نمادین گفت: دانشجویان هنر نیاز به حمایت مالی برای ساخت فیلم های مستند خود دارند و با این حمایت ها استعدادهای نهفته بسیاری شکوفا خواهد شد.

وی افزود: امروز در کارگاه آموزشی آموختیم که با امکانات کم هم می توان ایده خود را انتقال دهیم.

حاج ابوللو ادامه داد: جشنواره همراه تهران با ایجاد بخش آموزش، در میان دانشجویان تبریز و دانشگاه های دیگر محبوبیت بسیاری کسب کرده است.

یکی دیگر از دانشجویان شرکت کننده در برنامه حمایت از فیلم سازان جوان، ساخت فیلم بدون حمایت مالی را برای دانشجویان بسیار سخت توصیف کرد و گفت: دانشگاه مهمترین مکان برای حمایت دانشجویان است ولی به شرطی که توان حمایت از دانشجویان را داشته باشد.

 پوریا سیمین پور دانشجوی هنر که موفق شده با سه فیلم کوتاه به جشنواره های برزیل، اسپانیا، ایتالیا و wvn آمریکا راه پیدا کند، پیشنهاد کرد دولت با اختصاص بودجه به بخش دانشگاهی از دانشجویان هنر در ساخت فیلم هایشان حمایت کند.

در این کارگاه های آموزشی که با مشارکت خانه سینمای دانشگاهی ایران و دیجی کالا برگزار می شود، دانشگاهیان با عکاسی و فیلمسازی خلاق با تلفن همراه آشنا می شوند.

شرکت تمامی دانشجویان و علاقمندان در کارگاه های آموزشی جشنواره رایگان بوده و در پایان به شرکت کنندگان گواهی حضور در دوره اهدا خواهد شد. علاقمندان می توانند برای ثبت نام به کانون فیلم دانشگاه ها مراجعه نموده و یا با دبیرخانه جشنواره به شماره 24843 تماس بگیرند. جدول کارگاه ها در سایت جشنواره به آدرس www.tfpf.mobi  اعلام می شود.